رده:موسیقی محلی روسیه ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | ahwaz-music

اصطلاح موسیقی محلی و معادل‌های آن در زبان‌های دیگر به انواع مختلفی از موسیقی اشاره می‌کند. معنای این اصطلاح با توجه به قسمتی از جهان، طبقه اجتماعی و دوره تاریخ متفاوت است. در تعیین اینکه آیا یک آهنگ یا قطعه موسیقی، موسیقی محلی محسوب می شود یا خیر، اکثر اجراکنندگان، شرکت کنندگان و علاقه مندان احتمالاً بر روی معیارهای خاصی که از الگوهای انتقال، عملکرد اجتماعی، خاستگاه ها و اجرا به دست می آید، توافق دارند.

  • دیکشنری تخصصی برساد برای استفاده دانشجویان، پژوهشگران و استادان رشته های مختلف طراحی شده است.
  • کنسرت گروه دف‌نوازان حیران (بیرلیک) با سرپرستی حامد علیپور در مجتمع سینمایی تبریز برگزار می‌شود.
  • به طور سنتی، نوازندگان موسیقی محلی اغلب آماتور بودند و برخی از آهنگ‌های محلی به معنای واقعی کلمه برای همه اعضای یک جامعه شناخته شده بود.در قرن بیستم، نقش حرفه ای ها به عنوان مجریان و حاملان سنت های عامیانه به طور چشمگیری گسترش یافت.
  • قطعه زیبای “رعنا” یکی از همین قطعات محلی است که به احتمال زیاد نسخه اصلی آن را با صدای فریدون پوررضا یا نسخه بازخوانی شده آن را توسط گروه رستاک، شنیده‌اید.
  • موسیقی هر منطقه در واقع روحیات و احساسات آن منطقه را نشان می‌دهد.

شروه یعنی صدا و نغمه آرام و بانگ است و این نوع موسیقی احترام ویژه‌ای دارد. تعدادی از سازهای معروف این منطقه عبارت‌اند از سنج، دمام، بوق، نی، انبان، عود، نی جفتی، ساز لیوا بوشهری و دهل است. مسئله جالبی که در این منطقه وجود دارد این است که به هرکسی اجازه داده نمی‌شود که در هر منطقه از این سازها برای مراسم‌های خاص استفاده کنند. سازهای کوبه‌ای مثل تومبا و تمپو برای استفاده موسیقی‌های شاد و ریتم‌دار جنوبی و بوشهری بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. خرم‌آباد- مسافران نوروزی با حضور در مجموعه تاریخی فلک‌الافلاک از اجرای موسیقی محلی لرستان استقبال کردند. خرم‌آباد- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از اجرای موسیقی محلی در بازارچه صنایع‌دستی خرم‌آباد خبر داد.

افسانه‌ها و داستان‌هاى آشناى محلى

وجود دارد که هر کدام با لطافت و زیبایی ویژه خود آشکار می گردد و موسیقی هر قوم و ملتی براساس زبان و لهجه و دیگر عوامل ذکر شده از ویژگیهایی برخوردار است. گاهی به قدری ماهرانه از عهدۀ این کار بر میآیند که اثر جاودانی خلق می شود. منظور از موسیقی دهقانی محلی به مفهوم خاص، ملودی هایی هستند که تنها به یا یک یا چند سبک واحد تعلق دارد. این نوع موسیقی در حقیقت چیزی بیش از یک نیروی طبیعی که بطور غریزی بر مردم بد و رمانده از تمدن شهری تأثیر می گذارد، نیست. از این رو این ملودیها می توانندبه عنوان تجسم والاترین نوع تکامل هنری، سر مشقی باشد،برای اینکه چگونه می توان با ساده ترین فرم های ادبی و بی پیرایه ترین وسیله ها یک ایدۀ موسیقیایی را به کاملترین وجه آن بیان نمود.

درباره دیکشنری تخصصی برساد

4-مجله خبری اهواز موزیکگاه شهر موسیقی دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت ، معدن و تجارت است . کلیه کالاهایی که در شهر موسیقی عرضه می‌شوند اصلی بوده و به هیچ عنوان کالای کار کرده و یا غیر اصلی در فروشگاه شهر موسیقی به فروش نمی‌رسد. اقلیت‌های مذهبی در ایران همچون هم‌کیشان خود در سراسر جهان، روز تولد عیسی مسیح را گرامی می‌دارند. در حالی‌که برگزاری این مراسم در برخی کشورهای اسلامی مانند عربستان ممنوع است، اما مسیحیان ایران این روز را جشن می‌گیرند. موسیقی خراسانی آمیخته از نجواها و سازهای عاشقانه‌ و حماسی است که با زندگی مردمان خراسان در هم آمیخته است.

دیکشنری تخصصی فنی مهندسی

شاید اغلب ما با زبان کردی آشنا نباشیم اما شور قطعه‌های محلی این زبان، می‌تواند هر مخاطبی را با خود همراه کند. این سازها صرفا توسط نوازندگان حرف‌ای نواخته نمی‌شوند، بلکه عامه مردم و به خصوص جوانان هستند که با این سازها به اجرای موسیقی می‌پردازند. به این ترتیب، همانطور که تنوع موسیقی در میان ملل وجود دارد در یک کشور نیز به دلیل این تنوعات، با موسیقی‌های متنوع و متفاوت مواجه هستیم. مثلا در ایران، موسیقی کردها، لرها، گیلک‌ها،بلوچ‌ها، جنوبی‌ها و سایر اقوامِ با هم متفاوت است. دیکشنری تخصصی برساد برای استفاده دانشجویان، پژوهشگران و استادان رشته های مختلف طراحی شده است.

http://dastchinflower.ir


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: