موسیقی محلی ایرانی | ahwaz-music

سرچشمه موسیقی محلی به ندرت شناخته شده است، با این حال، مشخص است که آهنگ‌های سنتی و سایر قطعات محلی حاصل خلق فردی هستند. این نوع از موسیقی چه توسط روستاییان و چه توسط نوازندگان حرفه‌ای اجرا شود آثارشان به نوعی در فرهنگ عامیانه گنجانده خواهد شد. کارنامه یک جامعه عامیانه احتمالاً همیشه شامل آهنگ هایی با ریشه های بسیار متنوع است. آوازی محزون و رسا که نوعی دوبیتی به زبان محلی اجرا می‌شود ویکی از انواع موسیقی لری است که در بوشهر و هرمزگان اجرا می‌شود.

  • در استان اصفهان هم مانند بسیاری از استان‌ها سازهای سورنا، کرنا، دهلف و…
  • موسیقی نواحی مختلف ایران غنی و سرشار از ملودی های مختلف است که این ویژگی سبب شده تا هریک از موسیقی های نواحی مختلف ایران از یکدیگر متمایز باشند.
  • ساز کتولی از دو مقام آوازی (هرایی کوتاه) و (هرایی بلند) تشکیل می‌شود که این سبک را فی‌البداهه اجرا می‌کنند.
  • عاشیق‌ها گروه کاملی هستند که از شاعر، خواننده و نوازنده تشکیل می‌شوند.

مجله خبری اهواز موزیک “کابوکی” یا “کابوکه” یکی از کهن‌ترین آواهای کردی است که شاید قدمت آن به بیش از هزار سال برسد و بارها توسط خوانندگان مختلفی اجرا شده است. در بسیارى از این ترانه‌ها یادى از افسانه‌ها و داستان‌هاى آشناى محلى شده است. در روزگاران گذشته بین شعر و موسیقى پیوندى بسیار عمیق و استوار وجود داشته است. در تاریخ‌هاى رسمى هنر از این گونهٔ موسیقى به ندرت ذکرى به بیان آمده است؛ در حالى‌که بازتاب زندگى عملى و سادهٔ پیشینیان محسوب مى‌شود.

استقبال مسافران نوروزی از موسیقی محلی لرستان

در ادامه به بررسی سه مورد از انواع موسیقی‌های معروف شهر خواف می‌پردازیم. موسیقی ترکمنی یکی از انواع موسیقی‌های محلی استان گلستان است؛ موسیقی ترکمنی آرامشی غیرقابل وصف را به شنوندگان القا می‌کند. اصلی‌ترین سازهای موسیقی ترکمنی کمانچه و دو تار است که در گویش محلی به آن‌ها «قیجاق و تامدیرا» می‌گویند.موسیقی ترکمنی دارای چهار نوع محتوای متفاوت است که این چهار محتوا شامل حماسی، غنایی، عرفانی و حکیمانه است. ایران کشوری با 31استان است که هر کدام فرهنگ‌ بومی خود را دارد.

دیکشنری تخصصی فارسی به انگلیسی

نوازندگان روستایی آثار خود را با سازهایی که ازنی و موی اسب و پوست جانوران ساخته شده است ، اجرا می کنند و بیشتر آثارشان در مایل شور سرچشمه می گیرد. آری،بدین سان موسیقی ایران پس از گذشت مراحل گوناگون،سختی و آسانی را به خود دید،موانع را پشت سر گذاشت ،جان گرفت، هویت پیدا کرد و اعجاز را به خود دید که اعجاز آفرید. در این ویکی‌پدیا پیوندهای زبانی در بالای صفحه و هم‌تراز با عنوان مقاله قرار دارند. پس از ثبت موفقیت آمیز این فرم، ما با شما تماس تلفنی گرفته، ضمن پاسخ به سؤالات‌تان در مورد رشته‌ها و کلاس‌ها، وقتی را برای دیدار شما از کلاس مورد نظرتان هماهنگ می‌کنیم. “هله مالی” یکی از قطعات بوشهری است که بارها در این برنامه آن را شنیده‌ایم. جالب این که نسخه اصلی این اثر، در زمان انتشار خود یعنی سال ۱۳۷۰، بسیار مورد استقبال قرار گرفت و به یکی از پرفروش‌ترین‌ کاست های زمانه خود تبدیل شد.

قطعه موسیقی «بازی اشکنک» در حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد تولید شد

موسیقی محلی تارخ نسل های گذشته قومی را با سازو آواز بازگو و آنها را به نسل های آینده منتقل می کند و می شناساند و سرگذشت آنها را به مرحلۀ داوری و قضاوت می نهد. موسیقی ایرانی با همین ساز و آوازها جوهره پیدا کرده اما ایران کشور رنگ ها و آئین ها، سنت ها و مردمان رنگارنگ است که ،در کوه مجاور فرسنگ ها از هم فاصله دارند فرهنگ هایشان با هم تفاوت می کند، پس آهنگ شان نیز با هم توفیر دارد. یکی کرد است، دیگری خراسانی، یکی از سبزی جنگلهای گیلان می گوید و دیگری شوری دریاچۀ ارومیه را، آری هر یک از فضاها از دیرباز که موسیقی ایرانی شکل گرفت، شکل خاصی برای خود متولد کردند.

http://dastchinflower.ir


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: