هم‌زمان با اربعین حسینی، آثار قدیمی بازنشر شدند

آلبوم آوای سرخ هامون و شهادت‌نامه رونمایی شدند

 موسیقی ما- در دیدار اعضای هیات امنای انجمن موسیقی ایران با محمود سالاری معاون اموری هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آلبوم «آوای سرخ هامون» و نماهنگ اربعینی «با تو می‌مونیم» رونمایی و همچنین آلبوم «شهادت‌نامه عشاق» بازنشر شد.
 
در ابتدای این دیدار که چهارشنبه، ۲۳ شهریورماه در سالن جلسات دفتر موسیقی برگزار شد، امیرعباس ستایشگر، مدیرعامل انجمن موسیقی ضمن ارایه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته، به جزئیات تولید این آلبوم‌ها اشاره کرد و گفت: آلبوم «شهادت‌نامه عشاق» آلبومی است که در اوایل دهه ۹۰ در انجمن موسیقی منتشر شد ولی با این حال ما در انجمن موسیقی به واسطه کیفیت‌های آن دوره تصمیم گرفتیم آن را با یک پالایش کیفیت صوتی، به مناسبت این ایام بازنشر کنیم.
 
او ادامه داد: «اجرای این آلبوم که به مناسبت اربعین حسینی منتشر شده، توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری استاد نادر مرتضی‌پور، دکلمه و شعرخوانی استاد علی معلم دامغانی، خوانندگی آقای محمد عبدالحسینی و آهنگسازی غلامرضا حقیقی‌فرد صورت گرفته است. «آوای سرخ هامون» آلبوم تصویری دیگری است که آیین‌های سوگ مناطق مختلف ایران را به تصویر می‌کشد. در این آلبوم پنج اجرا از چهار استان تهران، خوزستان، گیلان و گلستان آمده که طراحی آن سال گذشته توسط دکتر اله‌یاری صورت گرفت. همچنین نماهنگ اربعینی «با تو می‌مونیم» اولین تولید گروه سرود دفتر موسیقی است که منتشر شده است.»
 
محمد اله‌یاری، مدیرکل دفتر موسیقی گفت: «با توجه به تأکیدی که وزارتخانه و معاون محترم امور هنری نسبت به این ایام داشتند و معتقد بودند که باید ادای دینی نسبت به این دریای بی‌کران عشق و علاقه مردم به سیدالشهدا (ع) شود، از ابتدای ماه محرم در انجمن موسیقی برنامه‌های مختلفی برنامه‌ریزی شد. از میان برنامه‌هایی که درنظر گرفته شد، امروز شاهد رونمایی دو آلبوم و نماهنگ«با تو می مونیم» مرتبط با اربعین هستیم. همان‌طور که آقای ستایشگر گفتند آلبوم «شهادت‌نامه عشاق» سال‌ها پیش منتشر شده بود ولی ما فکر کردیم شاید در آن زمان توجه کافی به این آلبوم نشده و بازنشر آن می‌تواند منجر به این شود که به این آلبوم رنگ جدیدی زده شود. بخش دیگری از برنامه هم به رونمایی از آلبوم تصویری «آوای سرخ هامون» اختصاص دارد که سال گذشته به همت برادر خوبم، آقای هوشنگ جاوید شکل گرفت و برخی آیین‌های سوگ مناطق مختلف ایران در سالن رودکی به صورت برخط برای مخاطبان به تصویر کشیده شد و حالا تبدیل به یک آلبوم شده است.»
 
 
هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی ایران درخصوص آلبوم «آوای سرخ هامون» و آیین‌هایی که در این آلبوم استفاده شده است گفت: «یکی از آیین‌هایی که در این آلبوم کار کردیم، آیین «علم‌بندی» است. علم‌بندی امام حسین(ع) در هر نقطه از ایران به یک شکل متفاوت برگزار می‌شود که تاکنون نه رسانه‌ای شده‌اند و نه آن‌ها را روی صحنه نشان داده‌ایم. آیین دیگری که در این آلبوم آورده‌ایم، مربوط به منطقه گلستان است. مردم گلستان تحت تأثیر بسیاری از آیین‌های مذهبی نیاکانشان یک آیینی به نام «سرخ سینه» دارند. آیین دیگر، «نقل مختار» و «غزل‌خوانی» است که در این آلبوم آمده است.»
 
محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از زحمات تولیدکنندگان این آثار گفت: «زحمت این آثار را دیگران کشیده‌اند و اجر آن نیز برای هنرمندانی است که این آلبوم‌ها و نماهنگ اربعین را تولید کرده‌اند و ما فقط آمده‌ایم از این آثار غباررویی کنیم. چه هنری بالاتر از این‌که یک مداح چندین ساعت یک مجلس را اداره می‌کند و در هر لحظه آن نیز یک نغمه می‌خواند. مداحی مانند استاد حاج علی انسانی، کدام غزل را خوانده که خارج از گام‌های موسیقی و دستگاه‌های آوازی بوده است. امیدوارم سایه این استادان بر سر ما مستدام باشد و ما بتوانیم قدردان این بزرگان باشیم.»
 
وی ضمن تشکر از محمد عبدالحسینی، خواننده آلبوم « شهادت‌نامه عشاق» گفت: «ایشان در طول این سال‌ها همچنان در مسیری که آغاز کرده‌اند استوار ماندند. امیدوارم که نفس‌شان همچنان پایدار و مستمر بماند.»
 
همچنین معاون امور هنری از توجه ویژه این معاونت پیرامون احیای نغمات دینی و مذهبی فراموش شده خبر داد و حمایت از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی در این خصوص را مهم برشمرد و تولید آلبوم هایی با مضامین اینچنین را ضروری دانست و گفت این معاونت آمادگی حمایت و تولید از این طرح‌ها را دارد.
 
محمود سالاری معاون اموری هنری، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی، محمدحسین اسماعیلی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری، احمد صدری و داوود گنجه ای اعضای هیئت امنای انجمن موسیقی ایران، امیرعباس ستایشگر مدیرعامل این انجمن، هوشنگ جاوید، رضا کدخدایی، ولی قنبرزاده، محمد عبدالحسینی و مدیران معاونت هنری از حاضران در این نشست بودند.
 
در پایان این نشست از آلبوم‌های «آوای سرخ هامون» و «شهادت‌نامه عشاق» رونمایی شد.


منبع: https://www.musicema.com/node/406929هم‌زمان با اربعین حسینی، آثار قدیمی بازنشر شدند